Home
Warszawa, Cytadela PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 27 Lipiec 2018 14:10
154. ROCZNICA STRACENIA ROMUALDA TRAUGUTTA I CZŁONKÓW RZĄDU NARODOWEGO
 
W czwartek 2 sierpnia 2018 r. o g. 12.00
zapraszamy na uroczystość upamiętniającą
 
154. ROCZNICĘ STRACENIA ROMUALDA TRAUGUTTA I CZŁONKÓW RZĄDU NARODOWEGO,
naczelnego organu władzy,
który działał podczas powstania styczniowego na ziemiach polskich.
 
– O godzinie 12.00 przedstawiciele Muzeum Niepodległości oraz przybyli na uroczystość złożą kwiaty pod popiersiami tworzącymi plenerową galerią rzeźby na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
 
– Następnie odbędzie się koncert pieśni z okresu Powstania Styczniowego w wykonaniu Polskiego Chóru „Zgoda” z Białorusi.
O POLSKIM CHÓRZE „ZGODA”
Polski Chór „Zgoda” powstał w roku 2000 i działa przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Tworzą go 42 osoby. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Rusłan Połuchin. W repertuarze chóru są pieśni patriotyczne, religijne i popularne, wykonywane na wielu głosów bez akompaniamentu. Dorobek chóru to koncerty w kościołach katolickich w trakcie wydarzeń zorganizowanych dla społeczności polskiej w Brześciu, na festiwalach i przeglądach, w przestrzeni miejskiej podczas Dnia Miasta.
 
Wybrane występy chóru:
W roku 2011 chór „Zgoda” wziął udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie.
24 kwietnia 2014 r. po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Brzeskiej z programem składającym się z utworów kompozytorów polskich.
17 stycznia 2015 r. zdobył 3. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
23 maja 2015 r. uczestniczył w obchodach 150. rocznicy stracenia ostatniego powstańca styczniowego, ks. gen. Stanisława Brzóski, w Sokołowie Podlaskim.
28 sierpnia 2015 r. wystąpił pod Pomnikiem Tysiąclecia Brześcia podczas Dnia Miasta.
5 sierpnia 2015 r., w 151. rocznicę stracenia członków Rządu Narodowego, zaśpiewał pieśni Powstania Styczniowego podczas otwarcia galerii rzeźb upamiętniających członków Rządu Narodowego na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
10 kwietnia 2016 chór dał koncerty w katedrze Św. Jana oraz pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie.
W roku 2016 zajął 2. miejsce na Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej Sacrosong w Otwocku.
22 stycznia 2017 dał koncert kolęd w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.
W dniach 24–25 marca 2017 – koncert Pieśni Powstania Kościuszkowskiego w Krakowie na Kopcu Kościuszki.
W dniach 6 i 7 października 2017 r, - koncerty w Garwolinie, Żelechowie i Maciejowicach w ramach XXXIV Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego.

Polska Fundacja Kościuszkowska jest współorganizatorem koncertu Chór Zgoda. 

 
Wszechnica przypomnienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 13 Czerwiec 2018 14:36

Z A P R O S Z E N I E

 

Polska Fundacja Kościuszkowska

i

Muzeum Niepodległości w Warszawie

 

Serdecznie zapraszają

14 czerwca 2018 (czwartek)

o godz. 16.00

 

na SPOTKANIE „WSZECHNICY KOŚCIUSZKOWSKIEJ”

 

Prof.dr hab. Tadeusz Rawski

Valmy – Dubienka

 

dr Włodzimierz Kostecki

Czyny i marzenia. Dziennik Legionisty – krytyczna egzegeza

 

 

dr Leszek Marek Krześniak

O pierwszym pomniku Tadeusza Kościuszki

w Republice Białoruś w Mereczowszczyznie

 

 

  

- Dyskusja

 

 

Miejsce spotkania: Muzeum Literatury

Rynek Starego Miasta 20

 

Informacje: 22 625-49-77, tel/fax 22 629-88-01

                                   E mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    www.pfk.waw.pl

 

 

                   

 
Barbara Wachowicz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 08 Czerwiec 2018 11:40
Zmarła Barbara Wachowicz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 
Pani Barbary Wachowicz. Wspaniałej pisarki, Mistrzyni Mowy Polskiej, Wielkiej Admiratorki Tadeusza Kościuszki, osoby, która przyczyniła się do rozwoju tradycji kościuszkowskich i budowy pomnika Tadeusz Kościuszki w Warszawie. Autorki wielu audycji i spektakli zwłaszcza z udziałem młodzieży szkolnej, poświęconych Naczelnikowi. 
Utrwaliła swoje podróże szlakami Tadeusza Kościuszki w Europie i Ameryce na wystawach i w licznych książkach. Uczestniczyła w licznych obchodach kościuszkowskich organizowanych przez naszą fundację, a także występowała na Wszechnicy Kościuszkowskiej. Współpracowała z Ogólnopolską Federacją Szkół Kościuszkowskich.
Jej niezwykła aktywność, umiłowanie Polski, jej kultury i tradycji zasługiwały zawsze na podziw i wzór do naśladowania.
Będzie nam brakowało Jej inspirujących rad i fioletowych zaproszeń na liczne organizowane przez nią imprezy i wydarzenia historyczne i kulturalne.
Polska Fundacja Kościuszkowska nadała Barbarze Wachowicz tytuł „Zasłużona dla Tradycji Kościuszkowskiej” wraz z medalem oraz medal pamiątkowy na 270. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Polska Fundacja Kościuszkowska
                                               dr Leszek Marek Krześniak
Stowarzyszenie Budowy Pomnika T. Kościuszki w Warszawie 
  prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski 
Ogólnopolska Federacja Szkół Kościuszkowskich
  dr Longina Ordon 

 
Wszechnica czerwiec PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 28 Maj 2018 15:16
Z A P R O S Z E N I E

Polska Fundacja Kościuszkowska
i
Muzeum Niepodległości w Warszawie

Serdecznie zapraszają
14 czerwca 2018 (czwartek)
o godz. 16.00

na SPOTKANIE „WSZECHNICY KOŚCIUSZKOWSKIEJ”

Prof.dr hab. Tadeusz Rawski
Valmy – Dubienka

dr Włodzimierz Kostecki
Czyny i marzenia. Dziennik Legionisty – krytyczna egzegeza
 

dr Leszek Marek Krześniak
O pierwszym pomniku Tadeusza Kościuszki 
w Republice Białoruś w Mereczowszczyznie
 

  
- Dyskusja


Miejsce spotkania: Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20

Informacje: 22 625-49-77, tel/fax 22 629-88-01
                                   E mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    www.pfk.waw.pl

 
Obchody Insuekcji Warszawskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 03 Maj 2018 07:07
W dniu 20 kwietnia pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Placu Za Żelazną Bramą odbyły się uroczystości 224 rocznicy Insurekcji Warszawskiej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego, a także delegacje ze szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki, m.in. z: Rembertowa, Pruszkowa, Długosiodła i Cyganki, oraz goście z Białorusi z przedstawicielami Międzyrejonowego Stowarzyszenia im. Tadeusza Kościuszki z Brześcia, z prezesem Leonidem Niestarczukiem. 
Posterunek honorowy przed pomnikiem wystawiła I Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki. Przybyłych powitał dr Leszek Marek Krześniak - prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, który przypomniał zebranym fakty historyczne dotyczące Insurekcji Warszawskiej 1794 r. Delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. Uroczystość uświetniały poczty sztandarowe ze szkół kościuszkowskich.
Uroczystość przygotowana została przez Polską Fundację Kościuszkowską oraz Muzeum Niepodległości. W imieniu Muzeum wiązankę składali: prof. dr hab. Izabella Rusinowa - znamienita znawczyni epoki, prof. dr hab. Wiesław Wysocki – przewodniczący Rady Muzeum oraz Krzysztof Bąkała –kierownik Działu Edukacji. 
Po uroczystości przed pomnikiem, zebrani udali się na Rynek Starego Miasta, gdzie w budynku Muzeum Literatury odbyło się spotkanie Wszechnicy Kościuszkowskiej. Dr Leszek Marek Krześniak wygłosił prelekcję dotyczącą podróży do Australii, gdzie odwiedził m.in. Górę Tadeusza Kościuszki. W delegacji Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej do Australii i na Górę Kościuszki uczestniczyła  Prezes Ogólnopolskiej Federacji Szkół Kościuszkowskich dr Longina Ordon  Okazuje się, że pamięć naszego wielkiego naczelnika, jest tam stale żywa. Jego imieniem nazwano nie tylko najwyższą górę Australii, ale także drogę dojazdową do wzniesienia, park krajobrazowy, nie wspominając już o warsztacie samochodowym w pobliżu czy nawet napojach alkoholowych. Prezes Krześniak wspomniał także o książkach dotyczących Tadeusza Kościuszki wydanych w ostatnim czasie. Osobom zainteresowanym postacią naszego pierwszego naczelnika polecamy „Spór o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze” autorstwa Longiny Ordon, wydany przez Fundację Kościuszkowską, a także wznowienie pracy Wacława Tokarza „Warszawa przed wybuchem powstania 17 kwietnia 1794 r.”. W przygotowaniu do druku jest także książka Mariana Marka Drozdowskiego dotycząca Bitwy Warszawskiej 1794 r.
Po zakończeniu prelekcji zebrani wysłuchali koncertu zespołu „Parafraz” z Białorusi i obejrzeli wystawę obrazów poświęconych Tadeuszowi Kościuszce.

Zmieniony ( Piątek, 04 Maj 2018 16:16 )
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 35

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS 2.0