Home
Pomnik T.Kościuszki dla Warszawy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 16 Czerwiec 2009 06:46

O pomniku Tadeusza Kościuszki w Warszawie

   Dobiegają końca prace przy pomniku Tadeusza Kościuszki dla Warszawy. Rzeźbiarz Wojciech Siek           spod Krakowa wyrzeźbił właśnie ostatnią  grupę postaci, tzw. grupę racławicką. W odlewni w Gliwicach odlano już postać Tadeusza Kościuszki, grupę postaci amerykańskich, żołnierzy spod Saratogi oraz orły umieszczone na półkulach. Powstający pomnik jest artystyczna kopią pomnika, który od 1910 r. stoi przed Białym Domem w Waszyngtonie. Autorem waszyngtońskiego pomnika był słynny polski rzeźbiarz Antoni Popiel, który był autorem pomnika Adama Mickiewicza i frontonu opery we Lwowie a wraz z Marconim, autorem pomnika Tadeusza Kościuszki na Wawelu.
   Pomnik stanie w Warszawie przed pałacem Lubomirskich przy ul. Marszałkowskiej. Prace budowlane przy pomniku zakończą się jesienią br.
 Zapraszamy do galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia fragmentów pomnika.

Zmieniony ( Wtorek, 16 Czerwiec 2009 06:56 )
 
Dokąd tak śpieszysz, Panie Generale PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 15 Czerwiec 2009 07:00

 

Zmieniony ( Wtorek, 16 Czerwiec 2009 07:06 )
 
Szczekociny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 07 Czerwiec 2009 20:26

   5 czerwca 2009 r. w przeddzień 215 rocznicy bitwy pod Szczekocinami odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Kościuszki na rynku w Szczekocinach. Obchody te zorganizowane zostały przez Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach. W uroczystości składania kwiatów wzięły udział przedstawiciele władz lokalnych i delegacje trzech powiatów: zawierciańskiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego, delegacje szkół kościuszkowskich ze Szczekocin oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli, z klasy wojskowej – 5 dziewcząt w mundurach wojskowych. W obchodach wziął udział prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, który na wręczył pamiątkowy dyplom Czesławowi Orlińskiemu, prezesowi Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki.
Obchody te odbyły się przy asyście współczesnego pojazdu bojowego - Rosomak.
   Z mogiły kosynierów we wsi Wywła koło Słupi uroczyście pobrano do urny ziemię z przeznaczeniem dla Komitetu Kopca Kościuszki w  Krakowie, gdzie postanowiono zgromadzić ziemię ze wszystkich pobojowisk insurekcji kościuszkowskiej i miejsc bitew, w których brał udział Tadeusz Kościuszko.
Podpisano stosowny protokół. W tym dniu w okolicach Szczekocin odbywał się VIII rajd kościuszkowski i uczestnicy tego rajdu byli świadkami uroczystego pobrania ziemi z pobojowiska. Urnę z ziemią uroczyście przekazano Prezesowi Komitetu Kopca Kościuszki dr Mieczysławowi Rokoszowi na imprezie kończącej rajd.    
Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie umieszczono zdjęcia z obchodów w Szczekocinach.

 
Zaproszenie na promocję PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 08 Maj 2009 06:20

Zaproszenie

22 maja 2009 o godz. 18.00

w Galerii AD-HOC Domu Kultury „ARSUS” przy ul. Traktorzystów 14 w Ursusie, odbędzie się promocja książki Leszka Marka Krześniaka „Dokąd tak śpieszysz, Panie Generale” poematu o bitwie maciejowickiej, której towarzyszy wystawa grafik Piotra Szałkowskiego, autora ilustracji do poematu.
Wstęp wolny.

 
215 ROCZNICA INSUREKCJI WARSZAWSKIEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 17 Marzec 2009 22:57

18 kwietnia w Warszawie odbędą się obchody uroczyste obchody 215 rocznicy Insurekcji Warszawskiej.

 Organizatorem Obchodów jest Polska Fundacja Kościuszkowska i Stowarzyszenie Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Program:

10.00 Uroczysta Msza Św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15

11.00 Przemarsz ulicami Długą, Freta, Rynek Starego Miasta, Świętojańska na Plac Zamkowy.

11.15 – 11.40 delegacje złożą wiązanki kwiatów przed urną z sercem Tadeusza Kościuszki w Zamku Królewskim

Przed Zamkiem odbędzie się krótki koncert melodii wojskowych.

 12.00 Złożenie kwiatów przed pomnikiem Jana Kilińskiego

13.30 Sesja naukowa „Spotkanie historyków w 215 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej” w Muzeum Niepodległości.

 Wystawa obrazów Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego.

 

 

 wystawa

 

Wystawa fotografii Stefana Dmochowskiego w Domu Rzemiosła przy ulicy Miodowej 14.

 

Serdecznie zapraszamy delegacje środowisk kościuszkowskich, szkół noszących imię T. Kościuszki i innych bohaterów Insurekcji, miłośników historii i wszystkich zainteresowanych historią.

 Kontakt: tel./fax 022-625-49-77,

 E-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.      Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Zmieniony ( Sobota, 11 Kwiecień 2009 09:46 )
 
<< Początek < Poprzednia 31 32 33 34 35 Następna > Ostatnie >>

Strona 34 z 35

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS 2.0